Prof. dr. Casper van Eijck - Support Casper - over alvleesklierkanker en innovatieve behandeling

Thursday, 21 September

Aanmelden niet meer mogelijk per 19-9

Nabeschouwing

Door Sander Laudy

Alvleesklierkanker is een van de slechtste diagnoses die er bestaan, dus wie de uitdaging aangaat zich juist met deze vorm van kanker bezig te houden, weet dat hij onderweg heel erg veel narigheid zal gaan tegenkomen. Nu zijn er mensen die zich juist niet bij dit soort uitzichtloze situaties willen neerleggen en Casper van Eijck, de dokter en hoogleraar aan de Erasmus Universiteit die onze september lezing gaf is zo’n type mens: sereen en vastberaden stond hij in het Barcelona Health Hub in het oude Hospital Sant Pau onze leden te woord.

De introductie was confronterend: op heel veel fronten boekt de medische wetenschap vooruitgang in de strijd tegen kanker, maar alvleesklierkanker blijft al decennialang een van de meest hopeloze gevallen. Vaak komt de behandeling te laat en als die dan al eens goed aanslaat, dan is het normaliter zo dat de ziekte niet veel later wederom de kop opsteekt. Dat er zo weinig schot zit in de verbetering van de behandeling van patiënten, maakt dat professor van Eijck op een gegeven moment onconventionele methodes serieus wil gaan onderzoeken. De voor kippen bedoelde vaccins die een dierenarts zichzelf toedient, blijken een gunstig effect te hebben? Dat wordt uitgediept! Alleen zo kan effectieve innovatie bereikt worden… en dan is het nog steeds in jarenlange processen met engelengeduld.

Van Eijck spreekt rustig. Empatisch als hij het over zijn patiënten heeft, helder als hij het menselijk immuunsysteem aan de groep medische leken uitlegt en gevat als hij zijn jaren als teamarts bij Feyenoord in herinnering brengt… met anecdotes over Leo Beenhakker incluis. Hij heeft de stichting OAK, Overleven met Alvleesklier Kanker, opgericht om geld voor zijn onconventionele onderzoek bijeen te brengen en sinds een paar jaar heeft hij zijn onderzoek internationaal uitgebreid. Zo werkt hij nu onder andere samen met een ziekenhuis in Madrid.

Vasthoudendheid is essentieel en van veel van de methodes die hij is begonnen weet Van Eijck nu nog lang niet hoe succesvol ze eigenlijk zullen blijken te zijn. Maar daar laat hij zich niet door afleiden: het doel is helder en daar vaart hij op. Aan het einde van de lezing konden we van de lunch genieten met uitzicht over het bouwkundige meesterwerk en UNESCO Werelderfgoed van de modernista architect Lluís Domènech i Montaner. Met een kleine wandeling over het complex, waarbij de sanitaire en functionele kwaliteiten van het ontwerp werden uitgelegd, beseften we dat gezondheidszorg ook heel mooi kan zijn. En ook Casper van Eijck keek tevreden om zich heen.

Programma

De cijfers over alvleesklierkanker zijn schrikbarend. In Nederland krijgen elk jaar 3000 mensen de diagnose. Helaas is het voor het merendeel van deze mensen te laat, slechts één op de vijf mensen kan nog maar behandeld worden. Prof. dr. Casper van Eijck, chirurg met de alvleesklier als specialisatiegebied, moet elke week aan 5 tot 10 patiënten vertellen dat er geen behandelingsmogelijkheid is. Dit moet anders, dacht hij. Hij ging op zoek naar innovatieve behandelingsmogelijkheden en kwam terecht bij een combinatie van viro-immunotherapie. Een patiënt en een nabestaande wilden graag het werk van Casper steunen en zetten hun netwerk in om Support Casper (Stichting Overleven met Alvleesklier Kanker, OAK) op te richten; een onafhankelijke stichting die voornamelijk wetenschappelijk onderzoek naar innovatieve behandelingsmogelijkheden financiert en tevens bewustwording creëert.

De presentatie zal plaatsvinden in Recinto Modernista de Sant Pau. Na de presentatie en lunch hebben we in het kader van het jaar van Domenech i Montaner nog een extra verrassing voor jullie: een rondleiding over het terrein zelf.

Programma:

  • 12.45 – 13.00    Inloop
  • 13.00 – 13.15    Welkom door De Kring en Barcelona Health Hub
  • 13.15  – 14.00    Presentatie Prof. dr. Casper van Eijck
  • 14.00 – 15.00    Lunch op het dakterras
  • 15.00 – 16.00    Tour Recinte Modernista de Sant Pau in het kader van het jaar van Domenech i Montaner

Locatie:

Recinto Modernista de Sant Pau (Pabellón Sant Manel / Barcelona Health Hub)

Carrer de Sant Antoni Maria Claret 167 (esq. C/ Cartagena), Barcelona